Vytištěno z farních webových stránek http://farnost.katolik.cz/letovice dne 19. prosince 2018.

Desetiletí

Napsala Marie Kocinová
14. července 2018
Dnes přesně je to neuvěřitelných 10 let ode dne, kdy tato podoba webu nahradila původní statické stránky.
Velké díky patří programátorovi, který tento redakční systém vytvořil a stále průběžně upravuje, doplňuje a udržuje v plavbě mezi úskalími neustálých aktualizací PHP a webových prohlížečů.
A nemenší poděkování patří také vám všem, kteří přispíváte svými články a vytváříte jeho podobu. Těch článků je již přes sedm stovek a většina se týká života ve farnosti.
Přejme si do další desítky, aby naše farnost žila bohatým životem a bylo stále o čem psát.

Četli jste už?

Napsala Marie Kocinová
20. prosince 2017
Jste posláni do státu šílenců, do státu divných lidí v divných časech. Každý druhý, koho potkávám v metru, má podle průzkumů v oblibě současného prezidenta, každý sedmý volí komunisty, nejčtenějším deníkem je Blesk, nejoblíbenějším filmem Babovřesky, mnoho občanů věří konspiračním teoriím a ruským serverům a v tomto státě je mi dáno žít. Většina občanů nechápe, co je to katolická církev, a nenávidí ji. V tomto státě máš být světlem světa. Tito všichni spoluobčané a voliči komunistů jsou též obrazy Boží, jako i my jsme, za ně za všechny máme odpovědnost a ano, modlíme se za naše politiky a státníky a doufáme v obrácení své i jejich. Nikdo není ztracený, dokud je zde, nikdo, pořád je naděje.
Do tohoto světa máš skočit po hlavě, být v něm solí, kvasem, světlem, jak to znáš z horského kázání. To znamená, že s ním musíš být nějak v kontaktu, být ve světě, ale nebýt ze světa. Výhodou je, že celý Vesmír je s tebou, nebesa vypravují o Boží slávě, řeky tleskají rukama, stromy se radují, hory skákají...
celý článek

Umazané kříže

Napsala Marie Kocinová
11. září 2017
Včera se na zpravodajském serveru Seznam objevil zajímavý rozhovor s P. Markem Váchou. Redaktorka Renata Kalenská se ho ptala na jeho reakci na aféru řetězce Lídl, který na letáku v akci Řecké týdny umazal na fotografii kříže z kupolí pravoslavných chrámů. Rozhovor si můžete poslechnout, anebo přečíst v textové podobě.

Četli jste už?

Napsala Marie Kocinová
28. června 2017
Tohle všechno ti dám, člověče, a budeš si zde moci klidně dělat i to svoje dobro, ovšem za jedné podmínky. Pokud tvé království, které vybuduješ, bude jak skleněným poklopem izolováno ode všeho božského.
Toto je paradoxně i vzkaz mučedníků. Jejich smrt je prstem, který ukazuje k nebi. Jak říká přesně ve své Ortodoxii Chesterton, sebevrah je člověk, který pohrdá životem, mučedník je člověk, který pohrdá smrtí. Vzkaz sebevraha celému světu je: Nestojíte mi za to, abych tu s vámi dále přebýval. Krása celého vesmíru, krása přírody a krása mezilidských vztahů mi je příliš málo, moje bolesti jsou silnější. Vzkaz mučedníka je přesně opačný a je to odpověď ďáblovi. Duše je cennější než celý svět, a proto se neprodává za žádnou cenu, neboť není zač ji koupit. Mučedník proto raději zemře, neboť ví, že v sobě nosí poklad, který svět a všechno, co nabízí, všechno, čím se pyšní, nemůže vyvážit.
celý článek

Četli jste už?

Napsala Marie Kocinová
3. června 2017
A vůbec si nemyslím, že je třeba čekat až na nebeskou bránu, leda že by se nedočkavcům otevírala už tady. Tlučte a bude vám otevřeno. S tím tlučením mám ostatně spojený vjem. Měl jsem prázdninového kamaráda, s nímž jsme se vídali jen v létě, kdy jsem v jeho končiny zavítal. Tehdy - zvlášť na vesnici - u vrat téměř nebyly zvonky, a když jsem za ním šel, řídil jsem se jeho pokynem "Kopni do vrat". To mne velmi bavilo, a dokonce jsem vždy doufal, že ho nenaleznu před domem a budu si moct pořádně kopnout. Vždy mi bylo otevřeno. Tomu Ježíšovu pokynu slepě důvěřuji a baví mne už to kopání.
Další modlitební instrukce přišla z pohádky. Jdi tam, nevím kam, přines to, nevím co. Tomu říkám pokyn. Odradit vás od konstruktivního zájmu o modlitbu je asi to poslední, co bych si přál, avšak s tím, že všechno je jinak, než se po prvních krocích zdá, je třeba počítat.
celý článek

Uchem jehly

Napsala Marie Kocinová
29. května 2017
"To bylo v době, kdy jsem před Bohem utíkal. Ale on byl rychlejší a ve finále mě dohnal," řekl včera P. Zbygniew Czendlik v rozhovoru s biskupem Václavem Malým.
Pana biskupa asi není třeba představovat, mnozí jej pamatují i z osobního setkání v Letovicích, kam jej kdysi dávno v době totality přivezl P. Karel Satoria.
Rozhovor byl natočen pro pořad Uchem jehly a najdete jej v Archivu ČT.

Četli jste už?

Napsala Marie Kocinová
5. ledna 2017
Nakolik papež František ovlivňuje církev?
Řekl bych především, že papež paradoxně ovlivňuje víc lidí než církev. V průzkumech popularity a důvěryhodnosti má papež sám v očích veřejnosti mnohem větší procenta než naše církev. Lidé prahnou po upřímných slovech, po povzbuzení bez floskulí a nesrozumitelných slov. Prahnou po porozumění, po tom, aby je někdo měl rád. To je základem církve a evangelizace odjakživa.
Kniha zvítězila v anketě KT "Dobrá kniha roku 2016".
Aktualizováno 20. března 2017
celý článek

Mravnost

Napsala Marie Kocinová
15. ledna 2017
"Já jsem si neodpovídal, co Bůh dopustil nebo nedopustil," odpovídá profesor Josef Koutecký na otázku Daniela Stacha ve včerejším pořadu ČT Hydepark Civilizace. "Prostě to tak bylo. Já po otázkách, na které nelze odpovědět, na které není odpověď, nepátrám. Takové si nekladu Proto jsem věřící. Kdybych nevěřil, tak bych si mohl takové otázky položit, ale odpovědět bych si na ně nikdy neuměl."
Rozhovor, kde mluví nejen o své profesi lékaře a zakladatele československé dětské onkologie, o tom, jak mluvil s rodiči umírajících dětí, ale také o víře, své lásce k hudbě a své ženě, a také o nedostatku mravnosti jako největším hendikepu dnešní doby, můžete najít v archivu ČT.

Kardinál Beran

Napsala Marie Kocinová
11. prosince 2016
V souvislosti s probíhajícím procesem blahořečení a s výročím 70 let od zvolení P. Josefa Berana pražským arcibiskupem byl minulou sobotu odvysílán na ČT diskuzní pořad o jeho životním příběhu, v němž vystoupil i kardinál Miloslav Vlk a paní Stanislava Vodičková, autorka životopisu kardinála Berana (byla v Letovicích na faře v neděli 15. prosince 2013).

Četli jste už?

Napsala Marie Kocinová
5. března 2016
Jsem z ateistické rodiny. Do dvaceti jsem byl ateistou. I to byl dar od Boha, díky tomu rozumím lidem, kteří nevěří. Když se setkávám s lidmi, kteří se k víře stavějí militantně, neirituje mě to. I já jsem byl takový. Během studia na vysoké škole jsem zjistil, že víra a rozum si neodporují. Mou první konverzí bylo, že jsem uvěřil v Boha. Až po letech přišla druhá konverze a já jsem konečně uvěřil Bohu. Protože věřit v Boha není problém, je to jen fráze - jasně, vím, že nějaký Bůh je, ale ať mi dá pokoj. Avšak ta druhá víra, když se Bohu oddáme, když ho přijmeme, to je jiná dimenze života.
celý článek

z 20
Články/Zamyšlení/