Vytištěno z farních webových stránek http://farnost.katolik.cz/letovice dne 3. února 2023.

Pro děti 20

Napsal Jiří Brtník
23. ledna 2023
„Tý jo, babi, co to tady děda má?” žasla Amálka, když se dívala do komory, ze které si babička právě vytahovala hrnec na zavařování. Předmětem jejího úžasu byla dlouhá ohebná tyč, která se na jednom konci zužovala a visela z ní tenoučká šňůrka. „To je rybářský prut,” vysvětlovala babička.
Rozhovor zaslechl Vilda, který zrovna procházel z obývacího pokoje do kuchyně. „Děda chodí chytat ryby?” divil se. „No jasně, je to jeho oblíbený koníček,” odvětila babi. A dodala: „Klidně se ho na to zeptej, rád ti o tom popovídá.” Amálku to taky zajímalo, a tak spolu s Vildou čekali, až dědeček přijde domů z obchodu, aby ho mohli zahrnout otázkami.
Když přišel, uvařil si čaj a sedl si za dětmi ke kuchyňskému stolu. Ty ho hned zahrnuly otázkami: „Jak se ten prut používá? Jak se vlastně ryby chytají? Co jsi všechno chytil? Kam jsi je chodil chytat? A nevadí ti, že musíš dlouho sedět u rybníka a čekat, než ti ryba zabere?” Děda vnoučatům trpělivě na všechny otázky odpovídal. Na očích mu bylo znát, že je moc rád, že se o jeho koníček tak zajímají.
„A dědo, mohl bych jít někdy na ryby s tebou?” prosil Vilda.
„Jasně, to je skvělý nápad!” jásal děda. „Půjdu s tebou moc rád. Já na ně vlastně v poslední době už moc nechodím.”
„Jak to?” divila se Ami.
„Vždyť tě to baví, ne?” dodal Vilík.
Děda odpověděl: „Už na to moc nemám čas. Od té doby, co u nás často býváte na návštěvě vy dva, jsem rybaření hodně omezil.”
„Tý jo. A není ti to líto?” zjišťoval Vilém.
„Není. Protože trávit čas s vámi je pro mě daleko důležitější. Mám vás totiž rád a záleží mi na vás,” zakončil rozhovor děda.


Je důležité být s těmi, které máme rádi. I s Ježíšem.

Kdo si na tebe vždycky udělá čas?


Články/Akce/art1018