Oprava věže v Dražovicích

V pondělí 23. září 2002 byla při opravě střechy a fasády věže kostela sv. Jana Křtitele v Dražovicích instalována nová báň s opraveným věžním křížem. Do báně byla vložena schránka s dokumenty z nichž uvádíme znění nové pamětní listiny „Stat crux dum volvitur orbis“.

V této době, v roce 2002, v čele Svaté Církve Římské stojí nástupce svatého apoštola Petra papež Jan Pavel II., metropolitou moravským a arcibiskupem olomouckým je Mons. Jan Graubner, sídelním biskupem brněnským je Mons. ThLic. Vojtěch Cikrle, jeho pomocným biskupem je Mons. ThDr. Petr Esterka, děkanem slavkovským je R. D. Mgr. Milan Vavro, duchovním správcem dražovické farnosti je R. D. ICLic. Mgr. Jan Nepomuk Martin Bejček, OSB. Prezidentem České republiky je P. T. Václav Havel, předsedou vlády je Vladimír Špidla. Hejtmanem Jihomoravského kraje je Ing. Stanislav Juránek, přednostou okresu Vyškov je Ing. Ivo Bárek. Starostou obce je Ing. Jaroslav Baldík. Obec Dražovice má zhruba 305 domů a 817 obyvatel.

Farnost Dražovice je od 1. ledna 1998 spravována z Letonic. Pravidelné bohoslužby ve farním kostele bývají v pátek večer, v neděli ráno a o církevních slavnostech podle ohlášení. Náboženství pro 1. – 4. třídu vyučuje ve škole katecheta Karel Rotrekl. Kostelnickou službu vykonává Jan Kachlík, na varhany hraje Petr Chládek z Podbřežic, o květinovou výzdobu se stará a na úklidu kostela a jeho okolí se podílí skupina žen, hřbitov udržuje obec. V obci je také Obecní úřad, školka, 3 obchody, 2 hostince, hasička, koupaliště, fotbalové hřiště aj. Letos byly tradiční svatojanské hody, dožínky s oslavou výročí posvěcení kostela (25. 8. 1889) a řada dalších kulturních, společenských i sportovních akcí.

Na den Panny Marie Sněžné 5. srpna 2002 byly zahájeny stavební práce. Bylo postaveno lešení okolo věže, 28. srpna byl sejmut věžní kříž a otevřeny dokumenty. Omítky byly dle potřeby otlučeny, věž byla nově omítnuta. Byly opraveny ciferníky a ručičky hodin, byly instalovány nové klempířské prvky na fasádě, opraveno bylo oplechování střechy věže, hromosvod, byla dána měděná střecha na boční kapli. Věž byla nově natřena, fasáda bude nově natřená. Kříž byl opraven a pozlacen, pod něj byla zhotovena nová hliníková báň s novou hliníkovou schránkou na dokumenty. Celkové náklady budou okolo 300.000.- Kč. Na pracích se podílejí řemeslnické firmy a řemeslníci: Vlastimil Pelc, Antonín Sedláček, Luděk Beránek, Rudolf Gryc, Miroslav Müller, Karel Kachlík, Ivoš Zourek a Josef Glatz z Dražovic, Vladimír Kocourek z Křenovic, Libor Urbánek a Vladimír Kučera z Brna a další z řad pomocníků a brigádníků. Opravu vede Ing. Jiří Pospíšil z Letonic. Práce jsou financovány z příspěvku na záchranu a obnovu kulturních památek odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Jihomoravského kraje v Brně, z příspěvku Obce a dále z vlastních prostředků farnosti.

Na 25. neděli v mezidobí 22. září 2002 při odpoledním svátostném požehnání bude posvěcen věžní kříž a báň. Do báňové schránky uložíme s touto pamětní listinou i současné mince v hodnotě 50.-, 20.-, 10.-, 5.-, 2.- a 1.- Kč, medailku Neposkvrněné Panny Marie, škapulíř Nejčistšího Srdce Panny Marie, obrázek z Lurd, Vyškovské noviny, Rovnost, Katolický týdeník, časopis Salesiánská rodina, listinu Sboru dobrovolných hasičů z Dražovic, seznam žáků školy, pohlednice, svaté obrázky a další drobné písemné dokumenty. Zároveň s těmito novými dokumenty uložíme zpět i tři původní listiny z roku 1946 a 1968. Listiny byly zkopírovány, mince byly odborně restaurovány. Staré noviny byly dány do farního archivu. Schránku s dokumenty vložíme do báně pod křížem na věži kostela. Věříme, že toto dílo našimi předky zbudované a udržované, námi opravené a Bohem požehnané zůstane zde i pro další generace. Zavazujeme je tímto k péči o tento chrám Páně a prosíme všechny, kteří budou tuto listinu v budoucnu číst, o modlitbu k Bohu za nás v té době živé či již zemřelé farníky z Dražovic a Podbřežic.

Svatý Jane Křtiteli, oroduj za nás! Dražovice, 22. září L. P. 2002.

Podepsáni: J. Kachlík, V. Pelc, J. Glatz, J. Baldík, J. Pospíšil, P. J. M. Bejček, razítko farnosti.