Ze života farnosti Kř 2005, únor 2006

Milí čtenáři,

máte v rukou první letošní vydání našeho obecního zpravodaje: Rád vám tedy touto cestou předkládám malé ohlédnutí na život naší farnosti v Křižanovicích.

Naše farnost, kterou tvoří obec Křižanovice a Rašovice a Jalový dvůr, je od roku 1998 spravována z fary v Letonicích. Pravidelné bohoslužby jsou ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Křižanovicích vždy v neděli v 11.00 1x za 14 dní a ve středu v 17.00 v zimním období a v 18.00 v letním období. Slavnosti, svátky, křty, svatby, pohřby, pobožnosti a jiné jsou podle ohlášení. Náboženství pro 1. - 4. třídu v místní ZŠ vyučuje katechetka Drahomíra Šujanová. Starší žáci mají zajištěnou výuku v místě své ZŠ. Nemocní věřící jsou na požádání pravidelně navštěvováni doma k přijetí svátostí.

V loňském roce 2005 bylo opět svěcení velikonočních pokrmů, společné udílení svátosti nemocných, májové pobožnosti, Veni Sancte na zahájení školního roku a Te Deum na jeho ukončení, dožínková slavnost, slavnost Výročí posvěcení farního kostela, dušičková pobožnost. Mariánský měsíc květen jsme zahájili společnou poutí na Lutršték u Němčan. V lednu 2005 děti naší ZŠ vystoupily s vánočním pásmem koled a říkanek před nedělní mši svatou v kostele. V květnu jsme putovali do Polska, kde jsme navštívili Čenstochovou, Krakov a Osvětim. Tam jsme u zdi smrti položili věnec se jménem i naší obce, pomodlili se a zapívali státní hymnu. Dále jsme se účastnili poutě na Starém Brně ke cti sv. Rity a podzimní poutě do Sloupu, Doubravníku a na Vranov. S dětmi jsme na závěr školního roku podnikli výlet na Svatý Kopeček u Olomouce. Během roku věřící naší farnosti z Křižanovic i Rašovic sbírkami a dary přispěli na pomoc třetímu světu, na charitu, zdravotnictví a pro potřebné. Dále sbírají použité poštovní známky, které pomáhají v misiích. Naše farnost v rámci projektu „Adopce na dálku“ Arcidiecézní katolické charity Praha adoptovala chlapce a děvče z Indie. Jejich podpora je hrazena sbírkami a dary farníků. Byl sběr obnošeného šatstva. Pracovníky Českého rozhlasu Praha byly pořízeny nahrávky našich kostelních zvonů, které byly odvysílány během roku v pravidelných vstupech o nedělním poledni na ČR 3 stanici Vltava. Na rok 2006 byl pořízen malý kalendář s obrázkem našeho kostela.

V neděli 19. června 2005 odpoledne se uskutečnila v naší obci mimořádná a výjímečná vzpomínková slavnost. Pořadaté byli: Římskokatolický farní úřad v Křižanovicích, obec Křižanovice a Konfederace politických vězňů České republiky. Vzpomínková slavnost byla věnována válečným obětem a obětem zla totalitního nacistického a komunistického režimu v naší farnosti. Na památku byla na kostele hejtmanem JMK Ing. Stanislavem Juránkem odhalena pamětní deska P. Janu Číhalovi (22. 10. 1894 – 29. 3. 1942) a P. Metoději Nebojsovi (4. 7. 1906 – 8. 10. 1982). Při mši svaté byl v kostele posvěcen znak Jihomoravského kraje, který byl pak zavěšen vedle našich obecních znaků v kostele. Šlo o historický první posvěcení znaku JMK. Znak vyřezal Ing. Josef Zelinka ze Šitbořic. Slavnost byla prezentována v ČT i v tisku. Přínosem celé akce bylo poukázání na utrpení národa v minulosti, poučení mladých a očištění památky obětí nacismu a komunismu. Ve spolupráci s OÚ se obnovil i pomník padlých letců pod kostelem k 60. výročí ukončení 2. světové války a u příležitosti této vzpomínkové slavnosti. Bylo vzorně uklizeno celé okolí kostela, starý hřbitov, okolní cesty, na věži vlály vlajky ČR a státu Vatikán. Mši svatou sloužil R. D. Mgr. Arnošt Červinka, kanovník kolegiátní kapituly sv. Mořice v Kroměříži, na varhany hrál Mgr. Jan Král z Brna, účinkovala DH Bojanovská šestka. Po bohoslužbě a odhalení desky bylo před kostelem připraveno přátelské pohoštění, pro pozvané hosty pak i na zdejším obecním úřadě. Slavnosti se zúčastnili domácí i hosté, řada starostů či zástupců okolních obcí, kněží, zástupců KPV a Orla. K této naší slavnosti zaslal osobní dopis pan Václav Havel, bývalý prezident ČR. Počasí bylo nádherné. Na pořízení pamětní desky přispěla obec Křižanovice 5.000.- Kč a MK ČR 10.000.- Kč.

V neděli 2. 10. 2005 odpoledne, po žehnání dopravních prostředků i pro naše farníky v Dražovicích, bylo umožněno všem zájemcům prohlédnout si opravené interiéry kostelní věže, naše zvony a hodiny. Mnozí lidé, místní i přespolní, této možnosti využili, i díky pěknému počasí odcházeli spokojeni, reportáž na místě udělala ČT.

V neděli na Nový rok 1. ledna 2006 byla slavná mše svatá, při které celebrant R. D. ThLic. Václav Slouk, kanovník katedrální kapituly v Brně na Petrově, děkan brněnský a farář u sv. Jakuba v Brně, posvětil zrestaurovaný hlavní oltář našeho kostela a nový zvon. Po posvěcení oltáře byla do něj opět uložena Nejsvětější svátost oltářní, která byla uchovávána během opravy na bočním oltáři Božího hrobu. Svěcením oltáře byla ukončena jeho oprava a restaurování jeho výzdoby. Při bohoslužbě účinkoval Dechový žesťový kvintet z Velkých Pavlovic pod vedením Jana Míchala. Zazněly koledy i klasická hudba. Na zvon poprvé na závěr mše svaté jménem nás všech poklepal starosta obce Lubomír Cenek, na varhany hrál Mgr. Jan Král z Brna. Po mši svaté bylo před kostelem připraveno novoroční pohoštění pro všechny. S novým zvonem se vyfotografovaly všechny přítomné Aničky, od nejmenších až po ty nejstarší. Novoroční slavnost byla krásným začátkem nového roku a důstojným a radostným vykročením do dalšího období.

Nový zvon sv. Jáchyma a Anny byl odlit v holandské zvonárně v Asten českým zvonařem Petrem Rudolfem Manouškem z Prahy v závěru roku 2005. Zvon byl přivezen do Křižanovic 28. prosince a uvítán mimořádným vyzváněním všech zvonů. Nápisy na novém zvonu jsou tyto: Zvon věnován památce zemřelých a padlých naší obce. Svatý Jáchyme a Anno, rodiče Panny Marie, orodujte za nás u Boha! On život je a vzkříšení, své věrné nebem odmění. Křižanovice, L. P. 2005. Nový zvon fis2 bude společně s dalšími vyzvánět k bohoslužbám, jako nejmenší (101 kg) je i zvonem umíráčkem. Za nový zvon, srdce a závěs bylo zaplaceno 107.100.- Kč, včetně 19% DPH. Částka byla uhrazena sbírkami a dary farníků, prostředků farnosti a také polovinou ze symbolického odškodného za zrekvírované zvony v roce 1942. Toto odškodné bylo farnosti od roku 1942 vyplaceno v červnu 2005 ve výši 19.934.80 Kč (!) za 3 zabavené zvony z celé farnosti, tj. dva menší zvony z Rašovic, jeden větší z Křižanovic.

V neděli 12. února 2006 při mši svaté, kterou sloužil R. D. Mgr. Milan Vavro, slavkovský děkan a farář, byly do zrestaurovaného hlavního oltáře uloženy nově získané ostatky svatých – reliquie, části kosterní hmoty, které se dle tradice církve ukládají na místa, kde se slaví mše svatá. Jsou to ostatky mučedníků: svatý Benedikt, italský benediktinský mnich, zabit v západním Polsku 11. 11. 1003, blahoslavený Hroznata, premonstrátský řeholník, umučen v západních Čechách 14. 7. 1217, svatý Jan Nepomucký, generální vikář (zástupce pražského arcibiskupa) a právník, umučen v Praze 20. 3. 1393. Na závěr mše svaté byla také posvěcena restaurovaná socha sv. Jana Nepomuckého v kostele. Při bohoslužbě za varhanního doprovodu Mgr. Jana Krále zazpívala Kamila Sokolová z Bučovic.

V roce 2005 jsme spláceli práce z generální opravy interiéru kostela v roce 2003 (110.000.- Kč). Dále v kostele v rámci celkové rekonstrukce proběhly tyto nutné práce, opravy či investice: Výměna a oprava kostelních oken a jejich vitráží – Stav vitráží odpovídal dobovému opotřebení (1903). Byly znečištěny spadem, olovo bylo zoxidované, olověná síť byla již uvolněná, pláty byly vybouleny, tmel byl zvětralý a vypadaný. Okna byly jednoduchá, vitráže bez předsklení. Dřevěné rámy, i když byly v roce 2002 provizorně natřeny, byly stále ztrouchnivělé atd. Byl stanoven postup, restaurátorský záměr na vitráže. Bylo vyrobeno 8 nových dřevěných dubových oken. Původní 4 kovová byla opravena, zasklena a jejich původní vitráže byly řádně restaurovány a vráceny na původní místa. Do oken bez vitráží byly zhotoveny nové vitráže typu včelí buňky s použitím katedrálního skla a přidána izolační dvojskla. Vše bylo řádně předáno, zkolaudováno a uhrazeno. Práci provedla firma Vitrail servis Zábřeh na Moravě, pan Petr Hoplíček + Pavel Bruštík. Stolařské práce provedl pan Jan Pavézka. Zednické práce provedl pan Jan Pospíšil z Letonic, kovářské práce pan Oldřich Bartošek z Křenovic. V okolí oken byla opravena výmalba zvenku i uvnitř kostela. Za provedené práce bylo celkem zaplaceno 326.014.- Kč. Projekt byl zabezpečen z příspěvků a darů farníků, příspěvku obce 50.000.- Kč a též z dotace JMK 150.000.- Kč.

V návaznosti na opravu oken proběhlo závěrečné restaurování hlavního oltáře kostela. Hlavní oltář je ústředním bodem výzdoby interiéru a již řadu let vyžadoval celkové restaurování. Oltář se svými součástmi byl silně napaden červotočem. Zlacení bylo poničené, křídový podklad byl uvolněný, řezby zchátralé, nátěry oprýskané, provizorně zatřené, statika oltáře byla nestabilní, zlacení bylo namnoze přetřeno bronzem. Byl vypracování postup na záchranu tohoto oltáře. Celé restaurování řádně proběhlo, v termínu bylo ukončeno, předáno, zkolaudováno i zaplaceno. Mramorování a nátěry provedl pan Pavel Kučera z Brna dle schválených odstínů a stylu. Stolařské práce provedl místní stolař pan Jan Pavézka. Řada původních prvků musela být zhotovena znovu z kvalitního dřeva, původní součásti se rozpadaly pro silné napadení červotočem. Zlacení a další práce provedl pan Ladislav Moravec a Vladimír Kučera pod vedením Prof. Miloše Stehlíka ze SÚPP v Brně. Mramorová deska byla instalována firmou Kámendekor Slavkov. Práce byla velmi kladně hodnocena, vše dopadlo dobře a tím tak byla splněna snaha vedoucí k záchraně tohoto oltáře. Za provedené práce bylo celkem zaplaceno 331.388.60 Kč. Projekt byl zabezpečen z příspěvků farnosti, příspěvku obce 50.000.- Kč a též z dotace JMK 150.000.- Kč.

V roce 2005 byla také restaurována socha sv. Jana Nepomuckého, kterou jsme pro náš kostel získali z depozitáře slavkovského kostela. Za restaurování bylo zaplaceno 25.500.- Kč ze sbírek a prostředků farnosti. Dále byly dány nové silnější lustry do chrámové lodi. Byl pořízen nový pohon zvonu sv. Josefa, bylo zbudováno vnitřní osvětlení ciferníků na věži kostela. Zimní provoz byl nastaven denně od 18.00 do 6.00. Práci provedl pan Vladimír Kocourek z Křenovic. Do interiéru kostela byly pořízeny další potřebné věci. Byly založeny www stránky farnosti. Ta bude řádně prezentována i na www. stránkách naší obce.

Naše poděkování patří obci Křižanovice, Ministerstvu kultury ČR a Jihomoravskému kraji za finanční příspěvek na opravy, činnost a údržbu kulturních památek v roce 2005 i za pomoc a spolupráci. Díky všem dalším dárcům, sponzorům i firmám a společnostem, díky všem, kteří se jakýmkoliv způsobem na pracích podíleli a pomáhali.

Bohužel ale také zůstává nedořešený problém s některými farními pozemky v obci, které jsou stále ještě v samovolném držení a užívání, bez řádné náhrady či nájmu, který pak chybí v rozpočtu celé farnosti a kostela. Jde však už jen o jednotlivce v oblasti tzv. řadovky a bytovky.

V novém roce 2006 chceme opět s pomocí Boží a s našim přičiněním pokračovat v opravách a údržbě našeho kostela. Podle počasí začnou práce na zavěšení nového zvonu – umíráčku, bude pořízen jeho pohon. Dle finančních možností chceme začít s nutnou opravou zídky mezi starým hřbitovem a okolím u kostela, včetně zbourání márnice. Toto místo bude pak upraveno doplněním drobné sakrální architektury. Dále je potřebné zbudování schodů u kostelního vchodu, osazení ochranných hrotů proti ptactvu na věži kostela. Další práce především v interiéru kostela jsou věcí finančního zajištění.

V lednu 2006 byl v našem kostele vánoční a novoroční koncert. Účinkoval Dětský pěvecký sbor Skřivánek ze Židlochovic. Po koncertě byly děti pohoštěny na obecním úřadě. Následovala farní beseda u cimbálu s Cimbálovou muzikou Jožky Severina v Dražovicích. V únoru 2006 se tamtéž uskutečnil historicky první Společenský ples slavkovského děkanství, který naše farnosti připravily pro celé slavkovské děkanství. V tomto roce bude také vydána sborníková publikace o našich spojených farnostech (Dražovice – Letonice – Křižanovice). Touto cestou Vás prosím o zapůjčení různých archivních materiálů, jako jsou různé fotografie, vzpomínky či památky, které mohou pomoci k sestavení tohoto sborníku či budou použity ve fotografické příloze.

Milí přátelé, jistě se chceme tedy i nadále snažit o lepší a dokonalejší způsob křesťanského života v našich rodinách, obci, farnosti. Ať se nám to daří! Děkuji všem ještě jednou za pomoc, podporu, práci, modlitbu a dobrou vůli v loňském roce 2005. Díky za dobrou spolupráci Obci, ZŠ i spolkům v naší obci. Prosím o vytrvalost v dobrém i letos. Vyprošuji Vám hojnost Božího požehnání, síly, rady, zdraví, moudrosti a štěstí a k tomu Vám i Vašim blízkým rád žehnám + .

P. Jan Martin Bejček, OSB, farář.


ZPĚT