Ze života farnosti Rašovice 2005

Milí čtenáři,

vstoupili jsme do nového roku 2005 a tak rád využívám nového čísla našeho obecního zpravodaje a předkládám Vám malé ohlédnutí na život naší farnosti v Křižanovicích v uplynulém roce.

opět a rád vám předkládám na stránkách zpravodaje naší obce pohled na život naší farnosti v Rašovicích v tomto roce L. P. 2005.
Bohoslužby se konají ve zdejší kapli sv. Cyrila a Metoděje ve středu v 17.00 v zimě a v 18.00 v létě a v neděli. Od nového roku 2006 však budou bohoslužby místo ve středu v úterý. Již od 1. ledna 2004 jsou dle ohlášení nedělní mše sv. v 11 hodin jednou za 14 dnů ve střídání s Křižanovicemi, kde je náš farní kostel. Díky p. Františku Chalupovi za ochotu autobusové dopravy na bohoslužby do Křižanovic a zpět. Letos jsme měli opět velikonoční duchovní obnovu, kterou vedl P. Mgr. Václav Čunek, salesián Dona Boska z Brna – Líšně.
V neděli 3. 7. 2005 byla slavena hodová mše sv. ke cti sv. Cyrila a Metoděje, patronů kaple i obce, při které celebrant mše svaté, pozvaný host a rodák – R. D. Mgr. Arnošt Červinka, kanovník kolegiátní kapituly sv. Mořice v Kroměříži, posvětil nový zvon. Na zvon poprvé na závěr mše svaté jménem nás všech poklepal starosta obce Stanislav Hanousek. Po mši svaté byla před kaplí pořízena společná fotografie všech účastníků slavnosti. Na výrobu nového zvonu sv. Michaela archanděla přispěla obec Rašovice, JMK, dárci a farníci svými sbírkami. Zvon byl odlit v bavorském Pasově zvonařskou firmou Rudolf Perner. Nový zvon společně s dvěma dalšími vyzvání k bohoslužbám, jako nejmenší (50 kg) je i zvonem umíráčkem. Díky všem! Nový zvon si mohli lidé prohlédnout při svěcení, ale také 2. 10. při volné prohlídce věže a zvonů pro širokou veřejnost.
Letošní vánoční duchovní obnova v Rašovicích bude ve středu 21. 12. 2005 od 16.00, povede ji R. D. SSLic. Stanislav Pacner z Rousínova. Náboženství pro 1. – 4. třídu v místní ZŠ vyučuje katechetka Drahomíra Šujanová. Starší žáci mají zajištěnou výuku v místě své ZŠ. Nemocní věřící jsou na požádání pravidelně navštěvováni doma k přijetí svátostí.
V tomto roce bylo opět svěcení velikonočních pokrmů, společné udílení svátosti nemocných, májové pobožnosti, Veni Sancte na zahájení školního roku a Te Deum na jeho ukončení, dožínková slavnost, slavnost 136. výročí posvěcení kaple v Rašovicích, dušičková pobožnost. Další události jsme slavili ve farním kostele v Křižanovicích, Mariánský měsíc květen jsme zahájili společnou poutí na Lutršték u Němčan. V květnu jsme putovali do Polska, kde jsme navštívili Čenstochovou, Krakov a Osvětim. Tam jsme u zdi smrti položili věnec se jménem i naší obce, pomodlili se a zapívali naši státní hymnu. Dále jsme se účastnili poutě na Starém Brně ke cti sv. Rity a podzimní poutě do Sloupu, Doubravníku a na Vranov. S dětmi jsme na závěr školního roku podnikli výlet na Svatý Kopeček u Olomouce.
Během roku věřící naší farnosti z Křižanovic i Rašovic sbírkami a dary přispěli na pomoc třetímu světu, na charitu, zdravotnictví a pro potřebné. Dále sbírají použité poštovní známky, které pomáhají v misiích. Naše farnost v rámci projektu „Adopce na dálku“ Arcidiecézní katolické charity Praha adoptovala chlapce a děvče z Indie. Jejich podpora je hrazena sbírkami a dary farníků.
V roce 2005 proběhly některé drobné práce v interiéru naší kaple, mj. zde byl zavěšen nově vyřezaný znak obce Rašovice. Také byla společnou snahou obce a farnosti dokončena fasáda márnice a WC u kaple. I ve farním kostele se letos podařilo mnohé – nová okna, zrestaurované vitráže, opravený hlavní oltář aj. V obci byla restaurována památkově chráněná socha sv. Floriána, její oprava byla hrazena z příspěvku obce Rašovice a JMK.
Děkuji p. starostovi Stanislavu Hanouskovi, obecnímu zastupitelstvu, Orlu a KDU – ČSL, Základní škole a všem občanům věřícím i nevěřícím, kteří jakkoliv podle míry dobré vůle a svých schopností pomohli a přispěli na výše uvedené akce spojené se životem věřících farnosti a celé obce.
O vánocích budou sváteční bohoslužby v Rašovicích 25. a 26. 12. 2005 a 8. 1. 2006 v 11.00, 28. 12. 2005 v 17.00, ve farním kostele v Křižanovicích „půlnoční“ 24. 12. 2005 ve 24.00, 25. 12. 2005 a na Nový rok v 11.00, kdy bude posvěcen nový zvon sv. Jáchyma a Anny a opravený hlavní oltář Panny Marie.
K letošním vánočním svátkům L. P. 2005 přeji všem svým farníkům i čtenářům tohoto zpravodaje jejich důstojné, opravdové, radostné a požehnané prožití. Do nového roku 2006 od narození Pána Ježíše Krista vyprošuji všem hojnost Božího požehnání, síly, rady a zdraví. K tomu Vám ze srdce žehnám + .

Váš pan farář.